Congratulations to our Medalists at the 2021 Championship Series in Leesburg, VA


Due to the ongoing impact of COVID-19, the 2022 U.S. Figure Skating Championship Series is being for the 2021-22 season as part of the series of eight competitions that replace the traditional U.S. Qualifying Season competitions. Advancement to Nationals will be based on each skaters’ highest score earned rather than placement at each competition and the approved advancement criteria can be found here. Qualification to the National High-Performance Development Team will also be based on the highest score and additional details can be found within the series handbook.

The following are the results of the competitions in which SCNY skaters medaled:

Alpharetta, Georgia – Nov. 17-20, 2021

Violeta UshakovaSenior Ladies -Silver
Katie KrafchikJunior Ladies A -Bronze
Alina BohutskaNovice Ladies Group B – Gold
Caroline SantaguidaNovice Ladies Group B -Bronze
Paige GreensteinNovice Ladies Group C – Bronze
Sylvia Li, North Jersey FSC & Rowan Le CoqNovice Dance – Bronze
Mia BarghoutIntermediate Ladies Group A – Gold
Annabelle McKenzieJuvenile Girls – Pewter

Norwood, Massachusetts – Nov. 9-13, 2021

Rena Ikenishi,Senior Ladies – Silver
Anastasiia Smirnova & Danil Siianytsia, All Year FSCSenior Pairs – Gold
Ava ZieglerJunior Ladies Champion
Ashley LeahyJunior Ladies A – Gold
Katie KrafchikJunior Ladies B – Silver
Cayetana Gonzalez,Novice Ladies Group B -Silver
Dalila DeLaura,Novice Ladies Group A -Bronze
Lucy GioiosoNovice Ladies Group B- Bronze
Erika AllenIntermediate Ladies Group B – Pewter
Claire MengIntermediate Ladies Group C – Pewter
Naiya MentorIntermediate Ladies Group D – Pewter
Aleksandr FeganIntermediate Men’s Champion – Gold
Emily Renzi,Juvenile Girls Group D – Gold
Ellie HahmJuvenile Girls Group D – Silver
Dominika DalJuvenile Girls Group E – Silver
Julianne WongJuvenile Girls Group E – Bronze
Ella BauerJuvenile Girls Group D – Pewter
Walker Morris,Juvenile Boys – Gold

Leesburg, Virginia – Oct. 27-30, 2021 

Lindsay ThorngrenSenior Ladies Champion
Rena IkenishiSenior Ladies – Bronze
Ava Ziegler,Junior Ladies Champion
Lilly MillsJunior Ladies Group B – Bronze
Alina BohutskaNovice Ladies Group D – Silver
Cayetana GonzalezNovice Ladies Group C – Silver
Lucy GioiosoNovice Ladies Group D – Bronze
Paige GreensteinNovice Ladies Group D – Pewter
Mia BarghoutIntermediate Ladies Champion
Aleksandr FeganIntermediate Men’s Champion
Annabelle McKenzieJuvenile Girls Group B – Silver
Emily RenziJuvenile Girls Group C – Silver
Ellie HahmJuvenile Girls Group A – Silver
Jake MaoJuvenile Boys – Silver
Walker MorrisJuvenile Boys – Pewter

Blaine, MN

Eva Pate, Strongsville SC
& Logan Bye,
Senior Dance – Silver

Ft. Wayne, IN

Caroline SantaguidaNovice Ladies Group B – Silver