01 - LTS USA Synchro Skills - Level 3

2018 Long Island Championships

01 - LTS USA Synchro Skills - Level 3

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Team Rinx, The Rinx1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
Ice Level Asst. Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica LicariSt. James NY
Judge 3Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:10AM (Competition local time)

02 - LTS USA Synchro Skills - Level 2

2018 Long Island Championships

02 - LTS USA Synchro Skills - Level 2

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Team Rinx, The Rinx1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
Ice Level Asst. Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica LicariSt. James NY
Judge 3Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:11AM (Competition local time)

03 - LTS USA Synchro Skills - Level 1

2018 Long Island Championships

03 - LTS USA Synchro Skills - Level 1

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Team Rinx, The Rinx1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
Ice Level Asst. Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica LicariSt. James NY
Judge 3Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:14AM (Competition local time)

04 - High Beginner Free Skate - Group A

2018 Long Island Championships

04 - High Beginner Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Alysa Cummins, Great Neck FSC112313/1 
2.Stephanie Sze, Great Neck FSC221234/2 
3.Gianna Galeas, The Rinx333125/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Emily ReedMount Sinai NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:36AM (Competition local time)

05 - High Beginner Free Skate - Group B

2018 Long Island Championships

05 - High Beginner Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Goykhberg, Great Neck FSC112213/1 
2.Dana Hillebrecht, Wollman Rink221125/2 
 Cecilia Albin, Great Neck FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Emily ReedMount Sinai NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:39AM (Competition local time)

06 - Preliminary Test Track Free Skate

2018 Long Island Championships

06 - Preliminary Test Track Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ashley Schreck, SCNY221113/1 
2.Olivia Hosie, SCNY112225/2 
3.Julia Schwing, SCNY333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Emily ReedMount Sinai NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:48AM (Competition local time)

07 - Preliminary Free Skate

2018 Long Island Championships

07 - Preliminary Free Skate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Molly Cohen, SCNY121114/1 
2.Samantha Hudson, SCNY212324/2 
3.Riley Griffith, SCNY333235/3 
 Sydney Gilroy, SCNY      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Jessica LicariSt. James NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 09:55AM (Competition local time)

08 - Pre-Preliminary Free Skate - Group A

2018 Long Island Championships

08 - Pre-Preliminary Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Corinne de Nigris, Rye FSC111115/1 
2.Mariel Fusco, SCNY232323/2 
3.Tracy Freeman, Cantiague FSC323235/3 
 Yejin Park, SCNY      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Jessica LicariSt. James NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 10:07AM (Competition local time)

09 - Pre-Preliminary Free Skate - Group B

2018 Long Island Championships

09 - Pre-Preliminary Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Morgan Mallgraf, SCNY211123/1 
2.Mackenzie Jones, Cantiague FSC123313/2 
3.Mikayla DeNyse, SCNY332235/3 
 Mia Benz, SCNY      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Jessica LicariSt. James NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 10:16AM (Competition local time)

10 - Pre-Preliminary Free Skate - Group C

2018 Long Island Championships

10 - Pre-Preliminary Free Skate - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Evan Hollis, SCNY111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 10:41AM (Competition local time)

11 - No Test Free Skate - Group A

2018 Long Island Championships

11 - No Test Free Skate - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Isabella Galeas, SCNY111115/1 
2.Madelyn Guiliano, The Rinx223224/2 
3.Megan Hollmann, The Rinx332335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 10:49AM (Competition local time)

12 - No Test Free Skate - Group B

2018 Long Island Championships

12 - No Test Free Skate - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia D'Elena, SCNY111115/1 
2.Jaedyn Maniscalco, SCNY222234/2 
3.Sydney Levine, SCNY333325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 10:56AM (Competition local time)

13 - No Test Free Skate - Group C

2018 Long Island Championships

13 - No Test Free Skate - Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Gwendolyn Vignato, SCNY111115/1 
2.Lillian Johnson, SCNY223224/2 
3.Katie Greening, SCNY332434/3 
4.Addison Azmoun, SCNY444345/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:11AM (Competition local time)

14 - No Test Free Skate - Group D

2018 Long Island Championships

14 - No Test Free Skate - Group D

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anna-Laura Galdamez-Arce, SCNY122113/1 
2.Rebecca Gelman, SCNY211225/2 
3.Ashley Cotroneo, SCNY333335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:18AM (Competition local time)

15 - No Test Free Skate - Group E

2018 Long Island Championships

15 - No Test Free Skate - Group E

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anna Feron, The Rinx211114/1 
2.Kaitlin Gitters, SCNY422243/2 
3.Trisha Pal, SCNY133335/3 
4.Chloe Lumsden, The Rinx344425/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:34AM (Competition local time)

16 - Free Skate 4 Elements

2018 Long Island Championships

16 - Free Skate 4 Elements

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Emma Janoff, Cantiague FSC1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:39AM (Competition local time)

17 - Pre-Preliminary Compulsory Moves

2018 Long Island Championships

17 - Pre-Preliminary Compulsory Moves

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Tracy Freeman, Cantiague FSC1113/1 
2.Mackenzie Jones, Cantiague FSC2223/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:40AM (Competition local time)

18 - Pre-Free Skate - Free Skate 6 Light Entertainment

2018 Long Island Championships

18 - Pre-Free Skate - Free Skate 6 Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Sofia Colace, Huntington Skate School1122/1 
2.Emma McCarthy, The Rinx2213/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:49AM (Competition local time)

19 - No Test - Pre-Preliminary Light Entertainment

2018 Long Island Championships

19 - No Test - Pre-Preliminary Light Entertainment

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Anna-Laura Galdamez-Arce, SCNY1113/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Marissa DielStony Brook NY
Judge 2Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 11:52AM (Competition local time)

20 - Free Skate 5 Program

2018 Long Island Championships

20 - Free Skate 5 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Gianna Intintoli, SCNY111115/1 
 Sophia Trivigno, SCNY      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Emily ReedMount Sinai NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 12:22PM (Competition local time)

21 - Free Skate 4 Program

2018 Long Island Championships

21 - Free Skate 4 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Olivia Munn, SCNY111115/1 
2.Emma Janoff, Cantiague FSC232233/2 
3.Luna Mendoza, The Rinx323424/3 
4.Juliana Sarich, The Rinx444345/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Emily ReedMount Sinai NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 12:33PM (Competition local time)

22 - Free Skate 3 Program

2018 Long Island Championships

22 - Free Skate 3 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Gianna Cammarano, SCNY211313/1 
2.Nicole Gallagher, Superior Ice Rink SS133123/2TOM 4
3.Emily Branda, The Rinx322233/2TOM 6
4.Alexandra Seletskaya, The Rinx444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Jessica LicariSt. James NY
Judge 5Emily ReedMount Sinai NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 12:48PM (Competition local time)

23 - Free Skate 2 Program - Group A

2018 Long Island Championships

23 - Free Skate 2 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Savannah Casey, Wollman Rink111115/1 
2.Francesca Slusser-Tucci, SCNY222225/2 
3.Taryn Kirwan, The Rinx333335/3 
4.Ava McGaughey, The Rinx444445/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Marissa DielStony Brook NY
Judge 4Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 5Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:02PM (Competition local time)

24 - Free Skate 2 Program - Group B

2018 Long Island Championships

24 - Free Skate 2 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Samantha Reagan, The Rinx111115/1 
2.Sophia McGaughey, The Rinx322224/2 
3.Mia Lippman, The Rinx233335/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Marissa DielStony Brook NY
Judge 4Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 5Jessica LicariSt. James NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:07PM (Competition local time)

25 - Free Skate 1 Program - Group A

2018 Long Island Championships

25 - Free Skate 1 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sofia Colace, Huntington Skate School111115/1 
2.Vanessa Hollis, The Rinx222225/2 
 Jordanna Smookler, Great Neck FSC      Withdrawn

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittany RacanoRonkonkoma NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:16PM (Competition local time)

26 - Free Skate 1 Program - Group B

2018 Long Island Championships

26 - Free Skate 1 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Anna Fidel, Wollman Rink111115/1 
2.Ashley Byrne, Superior Ice Rink SS222234/2 
3.Genesis Miller, The Rinx333325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittany RacanoRonkonkoma NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:23PM (Competition local time)

27 - Free Skate 1 Program - Group C

2018 Long Island Championships

27 - Free Skate 1 Program - Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Claire Catena, Wollman Rink1113/1 
2.Alexa Gorman, The Rinx3222/2 
3.Emily DiLieto, The Rinx2333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 2Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 3Brittany RacanoRonkonkoma NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:35PM (Competition local time)

28 - Pre-Free Skate Program - Group A

2018 Long Island Championships

28 - Pre-Free Skate Program - Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1.Willow Grosskopf, Skate School at Iceland1113/1 
2.Maya Slupski, The Rinx2223/2 
3.Jessica Sambriski, The Rinx3333/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeMontana BrownFarmingville NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 2Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 3Brittany RacanoRonkonkoma NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 01:41PM (Competition local time)

29 - Pre-Free Skate Program - Group B

2018 Long Island Championships

29 - Pre-Free Skate Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Vanessa Rossa, The Rinx111124/1 
2.Annalise Piano, The Rinx222215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:17PM (Competition local time)

30 - Basic 6 Program - Group A

2018 Long Island Championships

30 - Basic 6 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Sophia Ferrieri, The Rinx111115/1 
2.Mia Monzidelis, Newbridge Arena224323/2 
3.Kylie Barnes, The Rinx333244/3 
4.Olivia King, Huntington Skate School442435/4 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmma-Kate MurphyEast Setauket NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Brittany RacanoRonkonkoma NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:22PM (Competition local time)

31 - Basic 6 Program - Group B

2018 Long Island Championships

31 - Basic 6 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Gabriella Benzakarya, Great Neck Park Dist. SS111134/1 
2.Ellie Zimmerman, The Rinx222215/2 
3.Natalia Favorito, The Rinx333325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:32PM (Competition local time)

32 - Basic 5 Program

2018 Long Island Championships

32 - Basic 5 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Madison Gies, Newbridge Arena111115/1 
2.Gianna Armello, The Rinx222234/2 
3.Maya Relyea, The Rinx333325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 2Marissa DielStony Brook NY
Judge 3Jessica LicariSt. James NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:38PM (Competition local time)

33 - Basic 4 Program - Group A

2018 Long Island Championships

33 - Basic 4 Program - Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Hadleigh Pistell, The Rinx113133/1 
2.Angelic Lhopitault, The Rinx222215/2 
3.Charlotte Gilroy, The Rinx331325/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:49PM (Competition local time)

34 - Basic 4 Program - Group B

2018 Long Island Championships

34 - Basic 4 Program - Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Willow DeBlasi, Huntington Skate School112123/1 
2.Samantha Dorsi, The Rinx221215/2 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:51PM (Competition local time)

35 - Basic 3 Program

2018 Long Island Championships

35 - Basic 3 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Ava Lefkowitz, Port Wash. Family Rink111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 02:52PM (Competition local time)

36 - Basic 2 Program

2018 Long Island Championships

36 - Basic 2 Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Audriana Hoeffner, The Rinx111134/1 
2.Zoe Steinmueller, Huntington Skate School222225/2 
3.Solenne Lefkowitz, Port Wash. Rink333315/3 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 03:07PM (Competition local time)

37 - Snow Plow Sam Program

2018 Long Island Championships

37 - Snow Plow Sam Program

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1.Owen Munn, The Rinx111115/1 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
RefereeEmily ReedMount Sinai NY
Assistant Referee  
AccountantMelissa SerrellRonkonkoma NY
Judge 1Montana BrownFarmingville NY
Judge 2Darbie BurkeRonkonkoma NY
Judge 3Jessica GuoEast Setauket NY
Judge 4Emma-Kate MurphyEast Setauket NY
Judge 5Brittney SkarulisSmithtown NY
Substitute  

Last Updated: Sun, Mar 25, 2018, 03:08PM (Competition local time)

Search

donateSCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Go to top