Dramatic Entertainment

Adult Dramatic Entertainment

Adult Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Claudia Brown, Chesapeake FSC 1 1 1 3/1  
2. Laura Moore, The Skating Club of N... 2 2 3 2/2  
3. Ruth Smith, Pittsfield FSC 3 3 2 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:36PM (Competition local time)

Intermediate/Novice Dramatic Entertainment

Intermediate/Novice Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Lily Delle-Levine, Red Rose FSC 1 1 3 2/1  
2. Jordyn Katz, The Skating Club of N... 2 2 2 3/2  
3. Casey Kummer, Red Rose FSC 4 3 1 2/3  
4. Tory Watnick, The Skating Club of N... 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 10:23AM (Competition local time)

Junior Dramatic Entertainment

Junior Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Kiera Clifford, White Rose FSC 1 1 1 3/1  
2. Dakota Rogers-Myers, The Skating Club of N... 2 2 2 3/2  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 10:25AM (Competition local time)

Juvenile/Intermediate Dramatic Entertainment

Juvenile/Intermediate Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Marina Tosi, The Skating Club of N... 2 1 1 2/1  
2. Maria Slava Prymak, Hershey FSC 1 2 2 3/2  
3. Anna Faulkner, The Skating Club of N... 3 3 4 2/3  
4. Rae Han, The Skating Club of N... 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 09:45AM (Competition local time)

Low Freestyle/No Test Dramatic Entertainment

Low Freestyle/No Test Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Cayetana Gonzalez, The Skating Club of N... 2 1 1 2/1  
2. Carrie Rose, Sky Rink at Chelsea P... 1 2 2 3/2  
3. Abby Liman, Sky Rink at Chelsea P... 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 08:30AM (Competition local time)

No Test Dramatic Entertainment

No Test Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jasmin Barrows, Norwich FSC 1 1 1 3/1  
2. Tiffany McDowell, Great Neck FSC 2 2 2 3/2  
  Sharon Di, Hamilton College         Withdrawn
  Amanda Lodge, Clinton FSC         Withdrawn

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 08:29AM (Competition local time)

Pre-Juvenile Dramatic Entertainment

Pre Juvenile Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Makayla Robitaille, Red Rose FSC 1 1 1 3/1  
2. Tiffany Liu, The Skating Club of N... 2 3 2 2/2  
3. Lexi Caron, Pawtucket & Providenc... 3 2 3 3/3  
4. Phoebe Dodge, Pawtucket & Providenc... 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Matthew O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 09:02AM (Competition local time)

Preliminary Dramatic Entertainment

Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Emma Borin, Smithfield FSC 1 1 1 3/1  
2. Valentine McKinney, Body Zone FSC 2 2 2 3/2  
3. Elbi Rom, The Skating Club of N... 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 08:43AM (Competition local time)

Pre-Preliminary Dramatic Entertainment

Pre-Preliminary Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Madeline Ortiz, The Skating Club of N... 1 1 1 3/1  
2. Louisiana Stahl, Knickerbocker FSC 3 2 2 2/2  
3. RyAnn Spencer, Pawtucket Ice SC 2 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 08:39AM (Competition local time)

Senior Dramatic Entertainment

Senior Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Angela Smith, Atlanta FSC 1 2 3 2/2 TOM 3
2. Carly Poremba, Hamilton College FSC 2 4 2 2/2 TOM 4
3. Emily Duong, Body Zone FSC 3 3 1 3/3  
4. Sarah Grapek 4 1 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 10:26AM (Competition local time)

Teen Dramatic Entertainment

Teen Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Emma Wender, The Skating Club of N... 1 1 1 3/1  
2. Catherine Mayer, The Skating Club of N... 2 2 3 2/2  
3. Gabrielle Schneider, The Skating Club of N... 4 3 2 2/3  
4. Ellyn Petrino, The Skating Club of N... 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Matthew O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 09:12AM (Competition local time)

Teen/Young Adult Dramatic Entertainment

Teen/Young Adult Dramatic Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Mona Johnson, The Skating Club of N... 1 1 1 3/1  
2. Demi Ehrhart, Red Rose FSC 2 2 3 2/2  
3. Elizabeth McCormick, Red Rose FSC 3 3 2 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Matthew O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 09:21AM (Competition local time)

Light Entertainment

Adult Light Entertainment

Adult Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ruth Smith, Pittsfield FSC 2 1 1 2/1  
2. Laura Moore, The Skating Club of N... 1 2 2 3/2  
  Angela Smith, Atlanta FSC         Withdrawn
  Melissa Serrell, The Skating Club of N...         Withdrawn

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Mary Gaillard  
Judge 2 Ilana Prusock  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 05:12PM (Competition local time)

Intermediate Light Entertainment

Intermediate Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Emily Bleiberg, The Skating Club of N... 4 1 1 2/1  
2. Lily Delle-Levine, Red Rose FSC 1 4 2 2/2 TOM 3
3. Jordyn Katz, The Skating Club of N... 2 2 3 2/2 TOM 4
4. Maria Slava Prymak, Hershey FSC 5 3 4 2/4  
5. Tory Watnick, The Skating Club of N... 2 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Susan Neiman  
Judge 2 Joan Liotta  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 04:50PM (Competition local time)

Juvenile/Teen Light Entertainment

Juvenile/Teen Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Victoria Snyder, The Skating Club of N... 1 1 1 3/1  
2. Clara Steiner, The Skating Club of N... 2 3 2 2/2  
3. Ellyn Petrino, The Skating Club of N... 3 2 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Joan Liotta  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 04:28PM (Competition local time)

Low Freestyle Light Entertainment

Low Freestyle Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sarah Karn, The Skating Club of N... 1 1 3 2/1  
2. Lily Faulkner, Sky Rink at Chelsea P... 2 2 1 3/2  
3. Isabella Anzalone, Essex SC of NJ 3 4 2 2/3  
4. Gabriela S Panaligan, Knickerbocker FSC 4 3 4 3/4  
5. Jean Bennett, Essex SC of NJ 5 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:49PM (Competition local time)

No Test Light Entertainment Group B

No Test Light Entertainment Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Hiram Cowhey, Freeport Skating Academy 1 1 1 3/1  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 03:01PM (Competition local time)

Novice/Young Adult Light Entertainment

Novice / Young Adult Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Casey Kummer, Red Rose FSC 1 1 1 3/1  
2. Demi Ehrhart, Red Rose FSC 2 2 2 3/2  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Mary Gaillard  
Judge 2 Ilana Prusock  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 05:07PM (Competition local time)

Pre-Juvenile Light Entertainment Group A

Pre Juvenile Light Entertainment Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Makayla Robitaille, Red Rose FSC 1 1 1 3/1  
2. Alexa Newhouse, SC of Brewster 2 2 2 3/2  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 04:04PM (Competition local time)

Pre-Juvenile Light Entertainment Group B

Pre Juvenile Light Entertainment Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Phoebe Dodge, Pawtucket & Providenc... 1 1 1 3/1  
2. Katarina Hanley, Warwick Figure Skaters 2 3 2 2/2  
3. Lexi Caron, Pawtucket & Providenc... 3 2 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 04:17PM (Competition local time)

Pre-Preliminary Light Entertainment

Pre Preliminary Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. RyAnn Spencer, Pawtucket Ice SC 1 1 1 3/1  
2. Olivia Ridley, Essex SC of NJ 2 2 3 2/2  
3. Rachel Wilk, The Skating Club of N... 3 3 2 3/3  
4. Zoey Stachurski, Smithfield FSC 4 4 4 3/4  
  Katerina Anzalone, Essex SC of NJ         Withdrawn

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Susan Neiman  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Michele Blatt  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 03:15PM (Competition local time)

Pre-Preliminary Light Entertainment Group A

Pre Preliminary Light Entertainment Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Jasmin Barrows, Norwich FSC 4 1 1 2/1  
2. Ciara Flaherty, The Skating Club of N... 1 2 3 2/2 TOM 3
3. Tyler Vanwagner, Essex SC of NJ 2 3 2 2/2 TOM 4
4. Carrie Rose, Sky Rink at Chelsea P... 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:58PM (Competition local time)

Preliminary Light Entertainment Group A

Preliminary Light Entertainment Group A

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Tacy Brown, Chesapeake FSC 1 1 1 3/1  
2. Angela Paxos, The Skating Club of N... 2 2 2 3/2  
3. Anastasija Radulovic, The Skating Club of N... 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Susan Neiman  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Michele Blatt  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 03:21PM (Competition local time)

Preliminary Light Entertainment Group B

Preliminary Light Entertainment Group B

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Samantha Snow, The Skating Club of N... 1 2 1 2/1  
2. Amanda Jaffe, Essex SC of NJ 4 1 2 2/2  
3. Juliet Pearson, Dutchess FSC 3 3 3 3/3  
4. Emma Borin, Smithfield FSC 2 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Susan Neiman  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Michele Blatt  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 03:32PM (Competition local time)

Preliminary Light Entertainment Group C

Preliminary Light Entertainment Group C

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Marisa Busquets, Pittsburgh FSC 1 1 1 3/1  
2. Adria Ivkovic, Dutchess FSC 2 3 2 2/2  
3. Valentine McKinney, Body Zone FSC 3 2 3 3/3  
4. Sydney Mason, The Skating Club of N... 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Lauren O'Toole  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 03:59PM (Competition local time)

Teen Light Entertainment

Teen Light Entertainment

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Elizabeth McCormick, Red Rose FSC 1 2 1 2/1  
2. Gabrielle Schneider, The Skating Club of N... 2 3 2 2/2  
3. Emma Wender, The Skating Club of N... 3 1 3 3/3  
  Virginia Mason, The Skating Club of N...         Withdrawn

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Robin Heagen  
Judge 2 Joan Liotta  
Judge 3 Matthew O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 04:36PM (Competition local time)

Extemporaneous Improv

Pre-Preliminary Extemporaneous Improv

Pre Preliminary Extemporaneous Improv

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Cayetana Gonzalez, The Skating Club of N... 1 2 1 2/1  
2. Tyler Vanwagner, Essex SC of NJ 2 1 2 3/2  
3. Allison Platt, Knickerbocker FSC 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 12:08PM (Competition local time)

Preliminary/Pre-Juvenile Extemporaneous Improv

Preliminary/Pre Juvenile Extemporaneous Improv

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ryann Pearson, The Skating Club of N... 1 1 2 2/1  
2. Juliet Pearson, Dutchess FSC 3 3 1 3/3  
3. Adria Ivkovic, Dutchess FSC 4 2 3 2/3  
4. Tacy Brown, Chesapeake FSC 5 4 4 2/4  
5. Anastasija Radulovic, The Skating Club of N... 2 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 12:01PM (Competition local time)

Teen/Intermediate Extemporaneous Improv

Teen/Intermediate Extemporaneous Improv

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Sarah Grapek 2 1 1 2/1  
2. Lily Delle-Levine, Red Rose FSC 3 2 2 2/2  
3. Marina Tosi, The Skating Club of N... 1 3 3 3/3  
4. Maria Slava Prymak, Hershey FSC 4 5 4 2/4  
5. Ellyn Petrino, The Skating Club of N... 5 4 5 3/5  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:08PM (Competition local time)

Duets

No Test Pre-Preliminary Duets

No Test Pre-Preliminary Duets

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Super Mario and Princess Peach, Freeport Skating Academy 2 1 1 2/1  
2. The Anzalone Girls, Essex SC of NJ 1 3 2 2/2  
3. L Stahl and A Platt, Knickerbocker FSC 3 2 3 3/3  
4. Ice Waves, Warwick Figure Skaters 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 10:38AM (Competition local time)

Preliminary Duets

Preliminary Duets

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Ocean State Duet, Pawtucket & Providenc... 1 1 1 3/1  
2. The Ugly Stepsisters, Red Rose FSC 3 2 3 3/3  
3. Ice Zombies, Chesapeake FSC 4 3 2 2/3  
4. Alice in Wonderland, The Skating Club of N... 2 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Joan Liotta  
Judge 2 Robin Heagen  
Judge 3 Mary Gaillard  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 11:13AM (Competition local time)

Ensemble

Open Ensemble A

Open Ensemble A

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Reach for the Sky Rink All Stars Senior Team, The Skating Club of N... 1 1 2 2 1 3/1  
2. Bravo Theater On Ice - Junior, Essex SC of NJ 2 2 1 1 2 5/2  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Mary Gaillard  
Judge 2 Ilana Prusock  
Judge 3 Michele Blatt  
Judge 4 Matthew O'Toole  
Judge 5 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:08PM (Competition local time)

Open Ensemble B

Open Ensemble B

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Bravo Theater On Ice - Novice, Essex SC of NJ 1 1 2 1 1 4/1  
2. Big Apple Blades, The Skating Club of N... 2 2 1 2 2 5/2  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Mary Gaillard  
Judge 2 Ilana Prusock  
Judge 3 Michele Blatt  
Judge 4 Matthew O'Toole  
Judge 5 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:10PM (Competition local time)

Open Ensemble C

Open Ensemble C

Final Standings

Place Name 1 2 3 4 5 Maj. Tie Br.
1. Harmony Theatre Company Open Team, Ice House Skating Aca... 1 1 2 1 1 4/1  
2. New York Ice Scrapers -Preliminary, Knickerbocker FSC 2 2 1 3 2 4/2  
3. Bravo Theater on Ice - Preliminary, Essex SC of NJ 3 3 3 2 3 5/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Lauren O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Mary Gaillard  
Judge 2 Ilana Prusock  
Judge 3 Michele Blatt  
Judge 4 Matthew O'Toole  
Judge 5 Susan Neiman  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 02:11PM (Competition local time)

Open Mini Production Ensemble

Open Mini Production Ensemble

Final Standings

Place Name 1 2 3 Maj. Tie Br.
1. Connect, The Skating Club of N... 1 1 1 3/1  
2. New York Ice Scrapers Jr, Knickerbocker FSC 2 3 2 2/2  
3. Reach for the Sky Rink All Stars, The Skating Club of N... 3 2 3 3/3  

 

Panel of Officials

Function Name Hometown
Referee Matthew O'Toole  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Susan Neiman  
Judge 2 Michele Blatt  
Judge 3 Lauren O'Toole  
Substitute    

Last Updated: Sat, Feb 14, 2015, 11:15AM (Competition local time)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Search

donateSCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Downloads

General Test Application
Sky Rink Test Application

Go to top