Basic Elements 1 Group A

The Wollman Open

Basic Elements 1 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Milena Carpati, The SC of New York 2 1 1 2/1  
2. Siri Bjork, Wollman Ice Skating Rink 1 2 2 3/2  
  Leigh Westergaard, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 12:58PM (Competition local time)

Basic Elements 1 Group B

The Wollman Open

Basic Elements 1 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Catherine Polatidis, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Julia Tennenbaum, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Bianca Amen, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  
4. Laila Taraporevala, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:00PM (Competition local time)

Basic Elements 1 Group C

The Wollman Open

Basic Elements 1 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Allegra Caracappa, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Cecilia Won, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Georgina McFarland, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  
4. Eleanor MacNeill, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:09PM (Competition local time)

Basic Elements 1 Group D

The Wollman Open

Basic Elements 1 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Maya Zeko, Wollman Ice Skating Rink 1 2 1 2/1  
2. Luiza Zockun, Wollman Ice Skating Rink 2 1 2 3/2  
3. Aashna Hari, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  
4. Zara Haque, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:05PM (Competition local time)

Basic Elements 1 Group E

The Wollman Open

Basic Elements 1 Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Annabel Gilly, Wollman Ice Skating Rink 1 1 2 2/1  
2. Yasmin Taraporevala, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
3. Serena Prince, Wollman Ice Skating Rink 3 2 3 3/3  
4. Yael Potter, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:09PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group A

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Brooke Sherman, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Olivia Kaline 2 2 2 3/2  
3. Virgina Whiting, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  
4. Alienor Claus, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 02:28PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group B

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Min Westergaard, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Laura Voorheis, Wollman Ice Skating Rink 1 2 2 3/2  
            Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 02:28PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group C

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Anna Fidel, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Aarju Freedman, Not a USFS Member 2 2 3 2/2  
3. Tatum Behrens, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:18PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group D

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Ella Desai, Wollman Ice Skating Rink 1 2 3 2/2 *** TIE ***
1. Emeline Hobart, Wollman Ice Skating Rink 3 1 2 2/2 *** TIE ***
3. Marcus Decorato, Wollman Ice Skating Rink 4 3 1 2/3  
4. Madeleine Monier, Wollman Rink Skating ... 2 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:20PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group E

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Oliver Boesch, Wollman Ice Skating Rink 1 1 2 2/1  
2. Margot Levy, Wollman Ice Skating Rink 2 3 1 2/2  
3. Petal Hammam 3 2 3 3/3  
4. Samantha Pfeffer, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:21PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group F

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Abigail Caffrey, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Jessica Rich, Wollman Ice Skating Rink 2 3 2 2/2  
3. Claire Catena, Wollman Ice Skating Rink 3 2 3 3/3  
  Alessandra Del Gatto, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Sara Stuchiner  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:23PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group G

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group G

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Maura McGlarry, Wollman Ice Skating Rink 1 2 1 2/1  
2. Joshua Bromberg, Juneau SC 2 3 3 3/3  
3. Charlotte Lipman, Wollman Ice Skating Rink 3 4 2 2/3  
4. Juliette Beyer, Wollman Ice Skating Rink 4 1 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:25PM (Competition local time)

Basic Elements 2 Group H

The Wollman Open

Basic Elements 2 Group H

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Sofia Sherer, Wollman Ice Skating Rink 1 1 2 2/1  
2. Charlotte Levine, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
3. Olivia Plym, Wollman Ice Skating Rink 4 3 2 2/3  
4. Anabelle Gononsky, Individual Member 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:35PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group AB

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Niamh Werner, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Samara Islam, Wollman Ice Skating Rink 3 2 2 2/2  
3. Sophie Tsao, Wollman Ice Skating Rink 2 3 3 3/3  
4. Ayu Soga, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:34PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group B

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Lauren Dubois, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Olivia Levine, Wollman Ice Skating Rink 4 2 2 2/2  
3. Sophia Oshrin, Wollman Ice Skating Rink 2 3 3 3/3  
4. Hannah Famulak, Wollman Ice Skating Rink 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:47PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group C

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Valentina Assaf, Wollman Ice Skating Rink 1 1 3 2/1  
2. Julia Kurtzberg, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
3. Hudson Lowe, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  
4. Roan Roth, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:37PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group D

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Louisa Pick, Wollman Ice Skating Rink 3 1 1 2/1  
2. Aurielle Gutkind, Wollman Ice Skating Rink 1 2 3 2/2 TOM 3
3. Stella Mayo, Wollman Ice Skating Rink 2 3 2 2/2 TOM 4
  Corinna Won, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:46PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group E

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Louisa McFarland, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Olivia Beyer, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Zoe Glimcher, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  
  Lola Stern, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:44PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group F

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Allison Markman, Wollman Ice Skating Rink 1 2 2 3/2  
2. Alexa Rubinstein, Wollman Ice Skating Rink 2 1 3 2/2  
3. Teddy Andres, Wollman Ice Skating Rink 4 3 1 2/3  
4. Hannah Vinson, Wollman Ice Skating Rink 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:49PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group G

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group G

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Isabelle Ulick, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Madison Brass, Wollman Ice Skating Rink 1 2 3 2/2  
3. Sarah Cate Wolfson, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  
  Kit Harned, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:59PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group H

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group H

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Lucas Seidenstein, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Mark Rodeo, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Emma Sobel 3 3 3 3/3  
4. Archie Claus, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Ilana Prusock  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:53PM (Competition local time)

Basic Elements 3 Group I

The Wollman Open

Basic Elements 3 Group I

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Leila Rose Robb, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Emily Weddle, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Sophia Grayson, Wollman Ice Skating Rink 3 3 4 2/3  
4. Lane Ostroff, Wollman Ice Skating Rink 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:57PM (Competition local time)

Basic Elements 4 Group A

The Wollman Open

Basic Elements 4 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Isabelle Thym, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Audrey Hsieh, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
  Emma Sobel, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Basic Elements 4 Group B

The Wollman Open

Basic Elements 4 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Samuelle Leibovitz, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Hallie Newman, Sky Rink at Chelsea P... 1 2 2 3/2  
3. Kristina Roeloffs, Wollman Ice Skating Rink 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 01:55PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group A

The Wollman Open

Basic Program 4 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Ivan Sapronov, EduSkating 1 1 1 3/1  
2. Charles Kreynin, Wollman Ice Skating Rink 2 1 2 3/2  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:28PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group B

The Wollman Open

Basic Program 4 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Skylar Urfrig, Sky Rink at Chelsea P... 1 2 1 2/1  
2. Ami Soga, Wollman Ice Skating Rink 2 1 2 3/2  
3. Yaas Moshtael, Sky Rink at Chelsea P... 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:34PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group C

The Wollman Open

Basic Program 4 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Samara Ginsberg, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Elea Demetriou, Wollman Ice Skating Rink 2 2 4 2/2  
3. Paulina Steinman, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  
4. Alexandra Peters, Wollman Ice Skating Rink 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Brook Tlougan  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Emma Krinsky  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Basic Program 4 Group D

The Wollman Open

Basic Program 4 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Isabel Bonham, Wollman Ice Skating Rink 1 1 3 2/1  
2. Carly Belena, Wollman Ice Skating Rink 2 3 1 2/2 TOM 3
3. Julia Anne Resnick, Wollman Ice Skating Rink 3 2 2 2/2 TOM 4

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Brook Tlougan  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lyra Katzman  
Judge 2 Emma Krinsky  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:52PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group E

The Wollman Open

Basic Program 4 Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Lily Hammam, Wollman Ice Skating Rink 3 1 2 2/2 TO 6
2. Clementine Bondor, Wollman Ice Skating Rink 1 2 4 2/2 TO 7
3. Holly Rosen, Wollman Ice Skating Rink 4 3 1 2/3 TOM 4
4. Charlotte Levasseur, Wollman Ice Skating Rink 2 4 3 2/3 TOM 5

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Brook Tlougan  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Emma Krinsky  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:56PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group F

The Wollman Open

Basic Program 4 Group F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Hannah Cenedella, Wollman Ice Skating Rink 1 3 1 2/1  
2. Katie Hwang, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Alexandra Elwell, Sky Rink at Chelsea P... 3 1 3 3/3  
4. Farah Husain, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Martha Downen  
Judge 1 Lyra Katzman  
Judge 2 Emma Krinsky  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 06:05PM (Competition local time)

Basic Program 4 Group G

The Wollman Open

Basic Program 4 Group G

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Caitlyn Sullivan, FSC of Watertown 1 1 1 3/1  
2. Maren Lawee, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Isabel Ottensoser, Wollman Ice Skating Rink 3 4 3 2/3  
4. Vivian Passonneau, Wollman Ice Skating Rink 4 3 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Martha Downen  
Judge 1 Emma Krinsky  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Basic Program 4 Group H

The Wollman Open

Basic Program 4 Group H

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Annabel Pick, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Maya Lukeman, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Marcella Jacob, Wollman Ice Skating Rink 3 3 4 2/3  
4. Julia Kostin, Wollman Ice Skating Rink 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Martha Downen  
Judge 1 Lyra Katzman  
Judge 2 Emma Krinsky  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 06:19PM (Competition local time)

Basic Program 5 Group A

The Wollman Open

Basic Program 5 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Tessa Butler, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Grace Pope, Wollman Ice Skating Rink 1 2 3 2/2  
3. Giselle Redmond, The SC of New York 3 4 2 2/3  
4. Layla Kaiden, Wollman Ice Skating Rink 4 3 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:07PM (Competition local time)

Basic Program 5 Group B

The Wollman Open

Basic Program 5 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Sabina Sas, Sky Rink at Chelsea P... 3 1 1 2/1  
2. Ana Stavarache, Wollman Ice Skating Rink 2 2 4 2/2  
3. Samantha Vandever, Not a USFS Member 1 4 3 2/3 TOM 4
4. Kiara Dattoma, Sky Rink at Chelsea P... 4 3 2 2/3 TOM 5

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:11PM (Competition local time)

Basic Program 5 Group C

The Wollman Open

Basic Program 5 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Dylan Andres, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Samantha Rich, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Monika Korbesuski, Watertown SC 3 3 3 3/3  
  Sadie Warshaw, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:16PM (Competition local time)

Basic Program 5 Group D

The Wollman Open

Basic Program 5 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Mina Petracca, The SC of New York 1 1 1 3/1  
2. Kylie Blitzer, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Anna Valentino, Wollman Ice Skating Rink 4 3 3 2/3  
4. Isabella Barquet, Wollman Ice Skating Rink 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:27PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group A

The Wollman Open

Basic Program 6 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Chloe Polk, Princeton SC 1 2 2 3/2  
2. Celia Fox, Wollman Ice Skating Rink 2 3 1 2/2  
3. Lily Faulkner, Sky Rink at Chelsea P... 4 1 3 2/3  
4. Charlotte Lumb, Sky Rink at Chelsea P... 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:33PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group B

The Wollman Open

Basic Program 6 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Rebecca Kreynin, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
2. Harper Rosenberg, Wollman Ice Skating Rink 1 3 2 2/2  
3. Lily Herzig, Wollman Ice Skating Rink 3 1 4 2/3  
4. Maria Carolina Rafael, Individual Member 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:35PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group C

The Wollman Open

Basic Program 6 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Emma Schlosser, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Caroline Severino, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Maya Nornberg, Sky Rink at Chelsea P... 3 3 3 3/3  
  Paige Swid, Sky Rink at Chelsea P...         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Dana Schiff  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Kenny Moir  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:37PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group D

The Wollman Open

Basic Program 6 Group D

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Jocelyn Belena, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Grace Kenney, Watertown SC 1 2 3 2/2  
3. Isabel Graham, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  
4. Abigail Gilly, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:53PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group E

The Wollman Open

Basic Program 6 Group E

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Lila Vandenberghe, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Kayla Gilly, Wollman Ice Skating Rink 2 2 2 3/2  
3. Danielle Palin, Wollman Ice Skating Rink 3 3 4 2/3  
4. Isabela Filstrup, Wollman Ice Skating Rink 4 4 3 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:56PM (Competition local time)

Basic Program 6 Group F

The Wollman Open

Basic Program 6 Group F

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Katherine Glenn, Wollman Ice Skating Rink 2 1 1 2/1  
2. Lucy Steinman, Wollman Ice Skating Rink 3 2 2 2/2  
3. Annie Segalas, Wollman Ice Skating Rink 1 3 3 3/3  
4. Lucie Levasseur, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:58PM (Competition local time)

Basic Program 7 Group A

The Wollman Open

Basic Program 7 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Paloma Figueroa, Wollman Ice Skating Rink 1 1 2 2/1  
2. Alejandra Lizarraga, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
3. Catherine Kanders, Greenwich SC 3 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:00PM (Competition local time)

Basic Program 7 Group B

The Wollman Open

Basic Program 7 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Olivia Waterman, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 3/1  
2. Caitlyn Marie Rodeo, Unknown Club 2 4 2 2/2  
3. Maya Nachman, Sky Rink at Chelsea P... 3 2 4 2/3 TOM 5
4. Audrey Poon, Sky Rink at Chelsea P... 4 3 3 2/3 TOM 6

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:08PM (Competition local time)

Basic Program 7 Group C

The Wollman Open

Basic Program 7 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Charlotte Pompa, Wollman Ice Skating Rink 1 2 1 2/1  
2. Marjorie Kreynin, Wollman Ice Skating Rink 2 1 3 2/2  
3. Sophie Breslauer, Sky Rink at Chelsea P... 3 3 2 3/3  
  Jane Cohen, Wollman Ice Skating Rink         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Shawn Rettstatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:13PM (Competition local time)

Basic Program 8 Group A

The Wollman Open

Basic Program 8 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Elliott Ferretti-Gray, Wollman Ice Skating Rink 1 1 3 2/1  
2. Julian Plante, Wollman Ice Skating Rink 2 2 1 3/2  
3. Charlotte Preziotti, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 3/3  
4. Caroline Kaplin, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 03:38PM (Competition local time)

Basic Program 8 Group B

The Wollman Open

Basic Program 8 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Elbi Rom, Sky Rink at Chelsea P... 1 1 1 3/1  
2. Izzi Holmes, Wollman Ice Skating Rink 4 2 2 2/2  
3. Mia Romanoff, Wollman Ice Skating Rink 2 3 3 3/3  
4. Angelica Barnes, Wollman Ice Skating Rink 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Karen Terry-Perrault  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 04:13PM (Competition local time)

Basic Program 8 Group C

The Wollman Open

Basic Program 8 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Dakota Feldman, Wollman Ice Skating Rink 3 1 1 2/1  
2. Audrey Kelly, Sky Rink at Chelsea P... 2 2 2 3/2  
3. Sophie Feffer, Wollman Ice Skating Rink 1 3 3 3/3  
4. Hanna Lakhter, Wollman Ice Skating Rink 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Karen Terry-Perrault  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 03:55PM (Competition local time)

Beginner Test Track

The Wollman Open

Beginner Test Track

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Eliza Worth, Beaver Dam Winter Spo... 2 1 1 2/1  
2. Lauren DeFelice, Princeton SC 1 2 2 3/2  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:41AM (Competition local time)

Freeskate 1 Group A

The Wollman Open

Freeskate 1 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Clara Rohatyn, The SC of New York 1 1 2 2/1  
2. Galia Rohan, Wollman Ice Skating Rink 2 2 3 2/2  
3. Ariana Sokhi, Wollman Ice Skating Rink 3 3 1 3/3  
4. Nicole Allegretti, The SC of New York 5 5 4 3/5  
5. Adeline Marshall, Wollman Ice Skating Rink 6 4 5 2/5  
6. Jenny Sugrue, Newington Learn-To-Skate 4 6 6 3/6  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Karen Terry-Perrault  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 03:05PM (Competition local time)

Freeskate 1 Group B

The Wollman Open

Freeskate 1 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Victoria Lee, The SC of New York 1 2 1 2/1  
2. Naomi Sacks, Sky Rink at Chelsea P... 2 1 2 3/2  
3. Meghan Cahill, Hickory Hill FSC 3 3 6 2/3  
4. Lauren Lepor, Wollman Ice Skating Rink 4 4 5 2/4  
5. Anna Bianco, Sky Rink at Chelsea P... 5 5 2 3/5  
6. Isabelle Abel, Wollman Ice Skating Rink 6 6 4 3/6  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Karen Terry-Perrault  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Karen Terry-Perrault  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Kenny Moir  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 03:16PM (Competition local time)

Freeskate 1 Group C

The Wollman Open

Freeskate 1 Group C

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Emily Bach, Wollman Ice Skating Rink 4 2 1 2/2 TOM 3
2. Kit Mattikow, The SC of New York 2 4 2 2/2 TOM 4
3. Charlotte Cebula, The SC of New York 3 1 4 2/3 TOM 4
4. Sophie Kanter, Wollman Ice Skating Rink 5 3 3 2/3 TOM 6
5. Iliana Dezelic, Wollman Ice Skating Rink 5 5 5 3/5  
6. Catherine Anderson, Wollman Ice Skating Rink 1 6 6 3/6  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Shawn Rettstatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 03:32PM (Competition local time)

Freeskate 2 Group A

The Wollman Open

Freeskate 2 Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Paige Sherman, The SC of New York 2 1 1 1 1 4/1  
2. Ciara Flaherty, The SC of New York 1 3 2 3 3 5/3  
3. Becca Jekogian, The SC of New York 3 7 3 2 2 4/3  
4. Devin Berkowitz, The SC of New York 4 2 5 4 4 4/4  
5. Sophia Roeloffs, Wollman Ice Skating Rink 4 5 4 5 7 4/5  
6. Katherine Hsu, Sky Rink at Chelsea P... 6 4 7 6 5 4/6  
7. Sarai Sealy, The SC of New York 7 6 6 7 6 3/6  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Karen Terry-Perrault  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 2 Sara Stuchiner  
Judge 3 Lyra Katzman  
Judge 4 Karen Terry-Perrault  
Judge 5 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 02:22PM (Competition local time)

Freeskate 2 Group B

The Wollman Open

Freeskate 2 Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Maya Henning, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 1 1 5/1  
2. Catherine Borthwick, Wollman Ice Skating Rink 3 3 2 5 2 4/3  
3. Lauren Davis-Ribatto, Wollman Ice Skating Rink 2 2 4 3 5 3/3  
4. Abby Liman, Wollman Ice Skating Rink 5 4 3 6 4 3/4  
5. Macy Jenkins, Colonial SC of Pennsy... 6 5 6 2 3 3/5  
6. Sophie Rotenier, Wollman Ice Skating Rink 4 6 7 4 6 4/6  
7. Lillian Ravikoff, The SC of New York 7 8 5 8 7 3/7  
8. Nancy Unrath, Wollman Ice Skating Rink 8 7 8 7 8 5/8  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Emma Krinsky  
Judge 4 Dana Schiff  
Judge 5 Shawn Rettstatt  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 02:36PM (Competition local time)

Freeskate 3 Group A

The Wollman Open

Freeskate 3 Group A

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Louis Lorenz, The SC of New York 1 1 2 2 1 3/1  
2. Jamie Gall, The SC of New York 3 3 1 3 5 4/3  
3. Molly Bordoff, The SC of New York 4 4 4 5 3 4/4  
4. Defne Tuzer, Sky Rink at Chelsea P... 6 6 3 1 4 3/4  
5. Rebekah Allegretti, The SC of New York 5 2 5 4 6 4/5  
6. Alexandra Parker, The SC of New York 2 5 6 6 2 3/5  
                Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Amy Strickland  
Judge 4 Sam Gordon  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 08:23AM (Competition local time)

Freeskate 3 Group B

The Wollman Open

Freeskate 3 Group B

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Georgia Klein, Wollman Ice Skating Rink 1 1 2 1 1 4/1  
2. Hannah Krell, The SC of New York 2 6 3 3 2 4/3  
3. Arianna Carpati, The SC of New York 4 3 1 5 3 3/3  
4. Milly Wasserman, Wollman Ice Skating Rink 3 2 6 4 4 4/4  
5. Rachel Markowitz, Wollman Ice Skating Rink 6 4 4 2 6 3/4  
6. Sylvia Stoyanova, Wollman Ice Skating Rink 7 4 5 6 7 3/6  
7. Allison Loving, Wollman Ice Skating Rink 5 8 7 7 5 4/7  
8. Julia Malpass, Wollman Ice Skating Rink 8 7 8 8 8 5/8  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Amy Strickland  
Judge 4 Sam Gordon  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 08:43AM (Competition local time)

Freeskate 4

The Wollman Open

Freeskate 4

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. James McCrudden, Wollman Ice Skating Rink 1 1 1 6 1 4/1  
2. Cecilia Villalpando 2 2 2 1 4 4/2  
3. Carol Sugrue, Newington Learn-To-Skate 3 3 4 2 5 3/3 TOM 8
4. Genevieve Kim, Mt. Vernon Rec Center 5 6 3 3 3 3/3 TOM 9
5. Kelsey Leary, SC of Brewster 6 4 5 5 2 4/5  
6. Bridget McDonald, SC of Brewster 4 5 6 4 6 3/5  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Amy Strickland  
Judge 4 Sam Gordon  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:00AM (Competition local time)

Freeskate 5 Group A

The Wollman Open

Freeskate 5 Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Darby Steininger, Sky Rink at Chelsea P... 3 1 1 2/1  
2. Alexandra Preziotti, Wollman Ice Skating Rink 1 3 3 3/3  
3. Alexandra Orlinsky, The SC of New York 2 4 4 3/4  
4. Anna Falcone, The SC of New York 6 5 2 2/5 *** TIE ***
4. Mikayla Redmond, The SC of New York 5 2 6 2/5 *** TIE ***
6. Camille Sadoff, Wollman Ice Skating Rink 4 6 5 2/5 TOM 9

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Gillian Fisher  
Judge 2 Sam Gordon  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:09AM (Competition local time)

Freeskate 5 Group B

The Wollman Open

Freeskate 5 Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Cornelia Redd, The SC of New York 1 2 1 2/1  
2. Alexandra Glazier, The SC of New York 3 1 4 2/3 TOM 4
3. Jessica Berry, SC of Brewster 4 3 2 2/3 *** TIE ***
3. Maya Wissak, The SC of New York 2 4 3 2/3 *** TIE ***
5. Sabrina Schackner, The SC of New York 5 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Gillian Fisher  
Judge 2 Sam Gordon  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:19AM (Competition local time)

Freeskate 6

The Wollman Open

Freeskate 6

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Francesca Moreira, The SC of New York 1 5 2 1 1 3/1  
2. Angelina Scocozza, The SC of New York 2 3 1 4 2 3/2  
3. Serena Sabet, Wollman Ice Skating Rink 5 2 4 3 3 3/3  
4. Madyn Singh, Sky Rink at Chelsea P... 3 4 3 5 5 3/4  
5. Bryna Jekogian, The SC of New York 6 1 5 2 6 3/5  
6. Courtney Tso, Knickerbocker FSC 4 6 6 6 4 5/6  
  Chloe Schindler, The SC of New York             Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Michele Blatt  
Judge 3 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 4 Amy Strickland  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:39AM (Competition local time)

High Beginner Test Track Boys

The Wollman Open

High Beginner Test Track Boys

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Konstantin Astafurov, Sky Rink at Chelsea P... 1 1 2 2/1  
2. Antonio Monaco, SC Of Bridgewater 2 2 1 3/2  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:46AM (Competition local time)

High Beginner Test Track Girls

The Wollman Open

High Beginner Test Track Girls

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Tea Kuzbari, The SC of New York 1 1 1 3/1  
2. Sydney Butler, The SC of New York 3 2 2 2/2  
3. Cayetana Gonzalez, Sky Rink at Chelsea P... 2 3 3 3/3  
4. Victoria Falendysh, Colonial SC of Pennsy... 4 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Amy Strickland  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Lyra Katzman  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 09:54AM (Competition local time)

Juvenile Freeskate

The Wollman Open

Juvenile Freeskate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Emilia Murdock, The SC of New York 1 1 1 3/1  
2. Katie Zhang, North Jersey FSC 2 2 3 2/2  
3. Jennie Berlin, The SC of New York 3 4 2 2/3  
4. Ruby Dankmyer, Washington FSC 4 3 4 3/4  
5. Emilia Sanchez, Washington FSC 5 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Brook Tlougan  
Judge 3 Dana Schiff  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 12:48PM (Competition local time)

Juvenile Test Track

The Wollman Open

Juvenile Test Track

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Maria Livia Scarsella, The SC of New York 1 2 1 2/1  
2. Margot Kleinman, The SC of New York 2 1 2 3/2  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Lucy Brennan  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Susan Kittenplan  
Judge 2 Amy Strickland  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 10:37AM (Competition local time)

No Test Freeskate Group A

The Wollman Open

No Test Freeskate Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Mya Li Poe, Washington FSC 1 2 1 2/1  
2. Natalie Dreyer, The SC of New York 4 1 2 2/2  
3. Mia Markakos, Washington FSC 2 3 4 2/3 TOM 5
4. Caroline Xiong, Knickerbocker FSC 3 4 3 2/3 TOM 6
5. Meaghan Anzalone, Cantiague FSC 5 5 6 2/5  
6. Ava Friedman 7 6 5 2/6  
7. Angelina Luttieri, The SC of New York 6 7 7 3/7  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Lucy Brennan  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Susan Kittenplan  
Judge 2 Amy Strickland  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 10:59AM (Competition local time)

No Test Freeskate Group B

The Wollman Open

No Test Freeskate Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Jacqueline Hui, Springdale FSC 2 2 1 3/2  
2. Chloe Schindler, The SC of New York 3 1 5 2/3 TO 9
3. Madeline Ortiz, The SC of New York 1 6 3 2/3 TO 10
4. Jacey Hootstein, The SC of New York 4 3 2 2/3 TOM 5
5. Phoebe Abitbol, The SC of New York 5 4 6 2/5 *** TIE ***
5. Ellie Culman, The SC of New York 6 5 4 2/5 *** TIE ***

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Lucy Brennan  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Susan Kittenplan  
Judge 2 Amy Strickland  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 11:13AM (Competition local time)

No Test Freeskate Group C

The Wollman Open

No Test Freeskate Group C

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Rebecca Michaud, The SC of New York 1 1 3 1 1 4/1  
2. Morgan Levy, The SC of New York 2 3 1 3 2 3/2  
3. Aubrey Pratt, Colonial SC of Pennsy... 4 2 2 5 4 4/4  
4. Wendy Wang, Knickerbocker FSC 6 4 5 4 3 3/4  
5. Michelle Aronbayev, Knickerbocker FSC 3 5 6 2 6 3/5 TOM 10
6. Ally Tomasino, The Rinx 5 6 6 5 5 3/5 TOM 15
7. Priya Baajwa, Knickerbocker FSC 7 6 4 7 7 5/7  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Sam Gordon  
Judge 4 Sara Stuchiner  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 11:41AM (Competition local time)

Pre-Juvenile Freeskate

The Wollman Open

Pre-Juvenile Freeskate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Carlin Trevisan, Washington FSC 1 1 2 2/1  
2. Juliette Shea, Washington FSC 2 2 1 3/2  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Brook Tlougan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 12:28PM (Competition local time)

Pre-Juvenile Test Track

The Wollman Open

Pre-Juvenile Test Track

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Isabel Severino, The SC of New York 1 3 1 2/1  
2. Ali Steinberg, Rye FSC 2 2 2 3/2  
3. Lauren Diamond, The SC of New York 3 1 3 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Lucy Brennan  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Susan Kittenplan  
Judge 2 Amy Strickland  
Judge 3 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 05:08PM (Competition local time)

Preliminary Freeskate

The Wollman Open

Preliminary Freeskate

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Sasha Portnoy, The SC of New York 1 1 2 2/1  
2. Colette Rohatyn, The SC of New York 3 2 1 2/2  
3. Laurel Caruso, The SC of New York 2 3 3 3/3  
4. Clementine Lee, The SC of New York 4 4 4 3/4  
  Sarah DeFelice, Princeton SC         Withdrawn

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Michele Blatt  
Assistant Referee    
Accountant Danielle Krinsky  
Judge 1 Brook Tlougan  
Judge 2 Dana Schiff  
Judge 3 Lyra Katzman  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 12:22PM (Competition local time)

Preliminary Test Track Group A

The Wollman Open

Preliminary Test Track Group A

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Jennifer Klein, The SC of New York 1 2 1 2/1  
2. Abbie Orlinsky, The SC of New York 2 1 2 3/2  
3. Isabel Adolf, Wollman Ice Skating Rink 4 3 3 2/3  
4. Maya Shah, Wollman Ice Skating Rink 3 4 4 3/4  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Sam Gordon  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 10:14AM (Competition local time)

Preliminary Test Track Group B

The Wollman Open

Preliminary Test Track Group B

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Olivia Sobol, The SC of New York 3 1 1 2/1  
2. Emma Wender 1 2 4 2/2 TOM 3
3. Grace Lambert, Wollman Ice Skating Rink 2 3 2 2/2 TOM 4
4. Alison Wasserman, Wollman Ice Skating Rink 4 4 3 3/4  
5. Mira Shah, Wollman Ice Skating Rink 5 5 5 3/5  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Sam Gordon  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 10:22AM (Competition local time)

Pre-Preliminary Freeskate

The Wollman Open

Pre-Preliminary Freeskate

Final Standings

PlaceName12345Maj.Tie Br.
1. Elizabeth Robertson, The SC of New York 2 3 1 4 1 3/2 TOM 4
2. Mariam Craig, The SC of New York 1 2 4 2 4 3/2 TOM 5
3. Katrina Schieck, The SC of New York 7 1 6 1 3 3/3  
4. Juliana Martilotto, The SC of New York 6 4 3 3 5 3/4  
5. Sarah Grisham, Cantiague FSC 4 7 5 7 2 3/5 TOM 11
6. Helena Polk, Princeton SC 3 5 8 5 6 3/5 TOM 13
7. Anna Stigum, The SC of New York 5 6 2 6 7 4/6  
8. Julia Ettelbrick, The SC of New York 8 8 9 9 7 3/8  
9. Georgia Halmo, The SC of New York 9 9 7 8 9 5/9  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Lucy Brennan  
Judge 2 Susan Kittenplan  
Judge 3 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 4 Amy Strickland  
Judge 5 Emma Krinsky  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 12:18PM (Competition local time)

Pre-Preliminary Test Track

The Wollman Open

Pre-Preliminary Test Track

Final Standings

PlaceName123Maj.Tie Br.
1. Anna Trimble, Colonial SC of Pennsy... 1 1 1 3/1  
2. Lucy Jervis, Beaver Dam Winter Spo... 3 2 2 2/2  
3. Jordana Barnett, The SC of New York 2 3 3 3/3  

 

Panel of Officials

FunctionNameHometown
Referee Gillian Fisher  
Assistant Referee    
Accountant Bari Sugarman  
Judge 1 Michele Blatt  
Judge 2 Alis McCurdy-Sauers  
Judge 3 Sam Gordon  
Substitute    

Last Updated: Sun, Mar 02, 2014, 10:04AM (Competition local time)

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button

Search

donateSCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Downloads

General Test Application
Sky Rink Test Application

Go to top