Menu

Sectional Champions - Novice

Menu
30
26
21
 


Violeta Ushakova
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2017

Oona and Gage Brown
Eastern Sectionals
Dance Gold
2017

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Gold
2017

Audrey Shin
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2016

Ilana Sherman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2016

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2016

Alexia Paganini
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2015

Griffin Schwab
(and Isabella Gamez)
Pacific Sectionals
Pairs Silver
2015

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2015

Alexia Paganini
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
2014

Darbie Burke
and Griffin Schwab
Eastern Sectionals
Pairs Gold
2014

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2014

Sean Conlon
Eastern Sectionals
Men's Gold
2013

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2013

Logan Bye
(and Chloe Lewis)
Pacific Sectionals
Dance Gold
2012

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2012

Jimmy Ma
Eastern Sectionals
Men's Silver
2011

James Schetelich
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2011

Lianna Thomas
and Gene Fu
Eastern Sectionals
Pairs Bronze
2011

Karen Tong
(and David Cruikshank)
Eastern Sectionals
Dance Pewter
2011

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2011

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Bronze
2010

Nicole Rajic
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2009

Abby Kimmelman
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
2009

Emmanuel Savary
Eastern Sectionals
Men's Silver
2009

Danielle and Alexander Gamelin
Eastern Sectionals
Dance Silver
2009

The Skyliners
Eastern Sectionals
Synchro Silver
2009

Felicia Zhang
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2007

Kaysi Kitsell
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
2004

Jeremy Anderson
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2004

Lenny Raney
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2003

Chloe Katz and Joseph Lynch
Eastern Sectionals
Pairs Pewter
2003

Isabel Elliman
and Dmitriy Serebrenik
Eastern Sectionals
Dance Pewter
2003

David Weintraub
Eastern Sectionals
Men's Gold
2002

Colin Pennington
Eastern Sectionals
Men's Bronze
2002

David Weintraub
Eastern Sectionals
Men's Silver
2001

Katie Boxwell
and William Sears
Eastern Sectionals
Pairs Silver
2001

Morgan Matthews
and Maxim Zavozin
Eastern Sectionals
Dance Gold
2001

Jacqueline Jimenez
and Themistocles Leftheris
Eastern Sectionals
Pairs Gold
2000

Joelle Forte
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1999

Sarah Jo Damron-Brown
and Themistocles Leftheris
Eastern Sectionals
Pairs Gold
1999

Joanna Glick
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1998

Zachary Grenier
Eastern Sectionals
Men's Silver
1998

April Hillel
Eastern Sectionals
Ladies' Pewter
1996

Tara Maceiko
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1995

Jessica Alysse Rubin
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1991

Jenna Dumond
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1990

Janet Hoschek
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1988

Marianne Diliberti
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1987

Janet Hoschek
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1987

Denise Williams
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1986

Kyoko Ina
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1984

Richard Carinci
(and Lucia Reed)
Eastern Sectionals
Dance Silver
1984

Danielle-Alyse Babaian
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1983

Ricki Colman
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1983

Kyoko Ina
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1983

Ricki Colman
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1982

Tommy Dolce
Eastern Sectionals
Men's Gold
1982

Laura Lynnn LaBarca
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1981

Tommy Dolce
Eastern Sectionals
Men's Silver
1981

John Liotta
Eastern Sectionals
Men's Gold
1980

Elaine Zayak
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1977

Preston Towber
Eastern Sectionals
Men's Bronze
1975

Sheryl Abbot
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1974

Robin Wagner
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1971

Barbara Salomon
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1970

Robin Wagner
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1970

DeLancey Hollos
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1969

Mary Lynn Gelderman
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1966

Mary Lynn Gelderman
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1965

Taffy Pergament
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1960

Jane Houston
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1960

Anne Gram
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1960

Joya Utermohlen
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1958

Susan Hammond
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1958

Carol Wanek
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1954

Bruce Heiss
Eastern Sectionals
Men's Silver
1954

Nancy Heiss
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1950

Sheila Muldowny
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1949

Billie English
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1949

James Philips
Eastern Sectionals
Men's Fourth
1946

Kathryn Ehlers
Eastern Sectionals
Ladies' Gold
1944

Joan Dembeck
Eastern Sectionals
Ladies' Bronze
1944

Kathryn Ehlers
Eastern Sectionals
Ladies' Silver
1943

Donna Jeanne Pospisil
Eastern Sectionals
Ladies' Fourth
1942

Jean-Pierre Brunet
Eastern Sectionals
Men's Gold
1942

Harry Barton
Eastern Sectionals
Men's Fourth
1941


Team Rosters

The 2016-2017 Skyliners Novice line

Amie Adjakple
Jillian Belluck
Caitlyn Chapey
Rachel Cortese
Judey DaRos
Elizabeth Essaid
Jolie Golden
Sophia Lamb
Ethne Laude
Juliette Lipson
Mary Ashley Mendik
Gracie Ossorio
Alyssa Politoski
Lucy Potter
Jillian Saloma
Meghan Schaefer
Emmy Sloan
Jocelyn Song
Mia Sparks
Kristen Tse
Natasha Witz
Melissa Woo
Shirley Zhu

The 2015-2016 Skyliners Novice line

Arielle Belluck
Abigail Bikvan
Lucy Briody
Maggie Brooks
Katherine Burns
Margaret Burns
Cordelia Chen
Madison deBlasi
Annette Gutnik
Jessica Hu
Nicole Huber
Christine Kao
Catherine Kapica
Sophia Lamb
Ethne Laude
Kristen Lewis
Olivia Marshall
Mary Ashley Mendik
Esther Pesochin
Emmy Sloan
Natasha Witz
Shirley Zhu

The 2014-2015 Skyliners Novice line

Stephanie Achoa
Arielle Belluck
Taylor Blake
Alexis Bolner
Lucy Briody
Katherine Burns
Margaret Burns
Julia DiMarco
Whitney Emlinger
Katharine Foster
Annette Gutnik
Michaela Kaminski
Christine Kao
Catherine Kapica
Audrey Laude
Lauren Monahan
Camryn Okere
Esther Pesochin
Lainey Rothschild
Tara Tahil

The 2013-2014 Skyliners Novice line

Stephanie Achoa
Jennifer Bagger
Kelsey Bialo
Taylor Blake
Alexis Bolner
Brielle Bonetti
Julia Damesek
Julia DiMarco
Whitney Emlinger
Christine Kao
Jane Khin
Audrey Laude
Elana Mariani
Rachel Oberman
Katherine Orlin
Gabby Perez
Serena Pratt
Alana Resnick
Ariana Sirabian
Tara Tahil

The 2012-2013 Skyliners Novice line

Olivia Barbulescu
Brielle Bonetti
Nicole Brenner
Victoria Clarke
Erin Crutchley
Kealani Finegan
Tina Isola
Jane Khin
Emily Kirilov
Katie Lam
Katherine Orlin
Alexandria Perez
Gabby Perez
Alana Resnick
Tara Seideman
Julia Sipos
Ariana Sirabian
Nicole Vanderwerker
Jordyn Young
Manon Zhao

The 2011-2012 Skyliners Novice line

Olivia Barbulescu
Hannah Bloch
Nicole Brenner
Lily Brouwer
Sophia Chen
Erin Crutchley
Kate Gershfeld
Julie Goodfriend
Elizabeth Greenblatt
Ava Holter
Tina Isola
Julia Kaston
Sarah McCarrick
Starr Ortiz
Claire Owens
Gabby Perez
Julia Sipos
Nicole Vanderwerker
Sydney Wetmore
Rebecca Wright

The 2010-2011 Skyliners Novice line

The 2009-2010 Skyliners Novice line

The 2008-2009 Skyliners Novice line

Search

donateSCNY Annual Fund

The Skating Club of New York's mission is to provide programs to encourage participation and achievement in the sport of figure skating, to conduct figure skating tests as prescribed by US Figure Skating and to organize and sponsor competitions, exhibitions and clinics. The Skating Club of New York is a 501(c)(3) not-for-profit amateur athletic organization and all contributions are tax-deductible to the extent permitted by law.

Downloads

General Test Application
Sky Rink Test Application