The 93rd Annual Middle Atlantic Championships

08/31/2018

Junior Ladies

Short Program (5)

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded
-
Start
#
1 Ashley Ho, Ice House Of New Jersey FSC 44.90 24.26 20.64 5.15 5.00 5.30 5.15 5.20 0.00 #18
2 Anya Stevens, Ice House Of New Jersey FSC 44.54 22.50 22.04 5.35 5.30 5.70 5.70 5.50 0.00 #14
3 Irene Kim, Ice House Of New Jersey FSC 44.30 24.14 21.16 5.35 5.00 5.30 5.45 5.35 1.00 #17
4 Giulia DiRaimo, Metropolitan FSC 42.65 22.01 20.64 5.15 5.05 5.20 5.25 5.15 0.00 #11
5 Ashley Le, North Jersey FSC 41.27 22.07 20.20 5.10 4.85 5.10 5.05 5.15 1.00 #8
6 Mariami Meshveliani, Georgia - Georgian Figure Skating Federation 40.36 21.32 20.04 5.30 4.75 5.00 5.15 4.85 1.00 #2
7 Jenna Gordon, Panthers FSC 36.21 17.29 18.92 4.60 4.40 4.75 4.90 5.00 0.00 #15
8 Megan Tso, Ice House Of New Jersey FSC 35.17 17.49 17.68 4.45 4.20 4.30 4.60 4.55 0.00 #19
9 Anna Vernikov, North Jersey FSC 34.88 16.60 20.28 5.25 5.00 4.80 5.15 5.15 2.00 #3
10 Violeta Ushakova, SC of New York 34.65 15.77 19.88 5.30 4.90 4.75 5.10 4.80 1.00 #9
11 Tory Watnick, SC of New York 34.46 17.90 17.56 4.25 4.30 4.40 4.45 4.55 1.00 #6
12 Charlotte Bolling, SC of New York 32.99 15.35 18.64 4.55 4.55 4.60 4.85 4.75 1.00 #1
13 Maria Wojciechowski, Genesee FSC 32.41 16.09 17.32 4.35 4.15 4.35 4.45 4.35 1.00 #10
14 Mary-Anne Chen, SC of New York 30.18 13.82 17.36 4.50 4.15 4.30 4.55 4.20 1.00 #21
15 Alexandra Zimmermann, Ice House Of New Jersey FSC 28.76 13.40 15.36 3.85 3.60 4.00 3.80 3.95 0.00 #16
16 Emma Holt, Ice House Of New Jersey FSC 26.83 12.11 15.72 3.80 3.70 4.00 4.10 4.05 1.00 #4
17 Aviv Acco, Israel - Israel Ice Skating Federation 24.94 9.66 16.28 3.90 4.05 3.90 4.20 4.30 1.00 #13
WD Tessa Wolosek, Wisconsin Rapids FSC                   -
WD Paige Ruggeri, Garden State SC                   -
WD Sarah Jung, Columbia FSC                   -
WD Francesca Buchowski, SC of New York                   -

Officials

Function Name
Judge 1 Emilie Billow, Stockholm, Sweden
Judge 2 Coco Gram Shean, East Hampton, NY
Judge 3 Taffy Holliday, Greenwich, CT
Judge 4 Gale Tanger, Wauwatosa, WI
Judge 5 Lauren O'Toole, New York, NY
Judge 6 Samuel Auxier, Glen Ellyn, IL
Judge 7 Danielle Minnis, Concord, NC
Referee Susan Lynch
Technical Controller Alexander Enzmann, Stow, MA
Technical Specialist Konstantin Kostin, Marion, MA
Assistant Technical Specialist Troy Goldstein, Randolph, NJ

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance
CO Composition
IN Interpretation of the Music

Created by IJScompanion 3.10.3

Tuesday, Sep 11, 2018, 07:40 AM Eastern Daylight Time