83rd Middle Atlantic Figure Skating Championships

09/11/2008 - 09/14/2008

#12 - #23 Junior Ladies

Short Program

Result Details

PlaceNameTSS
=
TES
+
PCS
+
SSTRPECHINDeduction
-
Start
#
1Ksenia Makarova, Hudson Valley FSC45.4327.0318.404.944.254.754.504.560.00#25
2Kendall Wyckoff, Vermont SC41.9623.4118.554.754.314.694.694.750.00#17
3Raina Narita, SC of New York40.8423.4917.354.754.064.194.444.250.00#14
4Daniela-Bella Favot, American Academy FSC40.6823.6817.004.064.004.384.384.440.00#23
5Samantha Cesario, SC of New York39.0921.9917.104.254.064.384.504.190.00#19
6Camille Menendez, American Academy FSC32.4317.7314.703.633.633.633.813.690.00#3
7Courtney Bibbs, Columbia FSC (MD)31.1315.8816.254.134.253.884.253.811.00#9
8Stacy Perfetti, North Jersey FSC30.9516.6514.303.563.443.563.813.500.00#11
9Briana Munoz, Mannheimer ERC (Germany)29.8515.5514.303.503.193.633.693.880.00#27
10Rikako Sakota, Hiroshima SC (Japan)28.9014.8514.053.943.503.503.563.060.00#21
11Julianne DiMura, SC of Lake Placid27.7714.7714.003.633.383.443.563.501.00#18
12Erica McLachlan, Amherst SC27.5914.0414.554.063.443.383.753.561.00#13
13Tricia DeFelice, Atlantic City FSC26.4713.1214.353.753.253.753.693.501.00#26
14Tiffany Wu, Individual Member25.3213.0712.253.382.883.003.192.880.00#2
15Kristie Robertson, Dundee Ice SC (Great Britain)24.7713.5212.253.253.132.813.192.941.00#15
16Olivia Jung, SC of New York23.8513.5510.302.942.132.882.382.560.00#6
17Rebecca Skolnick, Rye FSC22.7212.6213.103.313.193.063.503.313.00#10
18Martha Lewko, SC of New York18.558.9011.653.062.812.753.062.882.00#7
WMariah Braxton, Columbia FSC (MD)         #20
WVictoria Calderone, SC of New York         #1
WKristiene Gong, SC of New York         #5
WAnastasiya Kononenko, North Jersey FSC         #8
WMichelle McBride, Individual Member         #12
WPaige-Noel Piasecki, Amherst SC         #24
WTasnova Rouf, SC of New York         #4
WLauren Ryan, University of Delaware FSC         #16
WFelicia Zhang, SC of New York         #22

Officials

FunctionName
Judge 1Coco Gram Shean, New York, NY
Judge 2Sara Kastner, Brooklyn, NY
Judge 3Taffy Holliday, Greenwich, CT
Judge 4Kevin Elvin, Hillsborough, NC
Judge 5Brook Tlougan, New York, NY
Judge 6Leonardo Chavez, New York, NY
RefereeLucy Brennan, New York, NY
Technical ControllerGale Tanger, Wauwatosa, WI
Technical SpecialistSteven Moore, Hartford, CT
Assistant Technical SpecialistJessica Mills, New York, NY

Legend: 
TSSTotal Segment Score
TESTotal Element Score
PCSProgram Component Score
SSSkating Skills
TRTransitions
PEPerformance/Execution
CHChoreography
INInterpretation

Created by IJSCompanion 2.22

On: Mon Sep 22 20:09:16 2008 Eastern Daylight Time